Filatelistyka
  Ustaw jako stronę domową   Dodaj do ulubionych   Atom protocol   RSS protocol   Polska werjs językowa filatelistyka.org   Info in english about filatelistyka.org    
 
     REDAKCJALINKI
KZP.PLPZFINNE     
 

II Mistrzostwa Polski w Filatelistyce Tematycznej 'Pszczyna 2014'

Adam Staroń, Informacja własna

2014-08-24

W dniach 21-24.08.2014 r. w Pszczynie odbyły się II Mistrzostwa Polski w Filatelistyce Tematycznej.  Mistrzostwa były jedną z imprez towarzyszących Dniom Pszczyny. Ekspozycję zlokalizowano w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu przy ul. Basztowej 4. 

Wydawnictwa Wystawy Filatelistycznej 'Najświętsza Maryja Panna na polskich znaczkach pocztowych i kopertach pierwszego dnia obiegu'

Adam Staroń, Informacja własna

2014-08-09

Przedstawiamy wydawnictwa towarzyszące Wystawie Filatelistycznej "Najświętsza Maryja Panna na polskich znaczkach pocztowych i kopertach pierwszego dnia obiegu" w Ropczycach: katalog "Najświętsza Maryja Panna na polskich znaczkach pocztowych, kopertach pierwszego dnia obiegu i całostkach pocztowych" oraz pamiątkowy,  numerowany karnet wydany z okazji Wystawy.

Wystawa Filatelistyczna w Ropczycach

Adam Staroń, Informacja własna

2014-06-29

Od 2 do 15 sierpnia br. w kościele św. Barbary w Ropczycach przy ul. Ks. Siewierskiego 4 od godziny 18.00 do 21.00 (z wyjątkiem nabożeństw od 19.00 do 19.30) można będzie zwiedzać Wystawę Filatelistyczną "Najświętsza Maryja Panna na polskich znaczkach pocztowych i kopertach pierwszego dnia obiegu". 

Wesołych Świąt!

Adam Staroń, Informacja własna

2014-04-19

Ciepłych i udanych świąt wielkanocnych oraz wszelkiej pomyślności i radości w życiu zawodowym i prywatnym

życzy Redakcja.

                            

Filatelistyka polarna - wystawy

Elżbieta Szostak, Informacja własna

2014-03-28

 

      Można przypuszczać, że każdy miłośnik filatelistyki polarnej chciałby w maju znaleźć się w maju na Lazurowym Wybrzeżu. Tym razem magnesem, który przyciągnie miłośników polarnych klimatów na pewno nie będą plaże, ale wystawa filatelistyczna, która w dniach 6 - 14 maja 2014 odbędzie się w miejscowości La Gaude położonej na południu Francji.

Wesołych Świąt!

Adam Staroń, Informacja własna

2013-12-23

Życzenia spokojnych, zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia ora wszystkiego najlepszego w Nowym Roku składa Redakcja portalu filatelistyka.org

Ciekawostka filatelistyczna na wystawie plakatów

Adam Staroń, Informacja własna

2013-12-07

W dniach 18 listopada – 12 grudnia 2013 w Galerii na Smolnej Domu Kultury Śródmieście prezentowana jest wystawa „Luigi Castiglioni (1936 – 2003). Plakaty”, poświęcona wybitnemu malarzowi i grafikowi.

Castiglioni był Włochem pracującym w Maisons-Laffitte we Francji, autorem plakatów do wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych i politycznych dla instytucji i osób prywatnych; portretów 4 prezydentów Francji, 3 prezydentów Stanów Zjednoczonych, członków zespołu The Beatles, twórcą okładek czasopism, obrazów m.in. na murach domów i okiennicach. Twórcą żywo reagującym na problemy i wydarzenia społeczne, sympatykiem Solidarności, autorem słynnego plakatu Polonia,którego sprzedaż zasiliła fundusz wsparcia ruchu solidarnościowego w Polsce.

Poznań na znakach pocztowych - Bogdan Michalak

Paweł Kwiatkowski, Informacja własna

2013-11-01

     9 października 2013 roku dzięki staraniom Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Wielkopolskiej SKOK, ukazała się na rynku wydawniczym nowa pozycja pt. „Poznań na znakach pocztowych”. 

Album prezentuje wizerunek Poznania na walorach filatelistycznych. Miasto upamiętnione zostało na wielu znakach pocztowych: znaczkach, kartkach, okolicznościowych datownikach. Najstarszym walorem pocztowym z ilustracją poznańskiej budowli jest kartka z 1899 roku z widokiem Dworca Głównego, wydana przez prywatną pocztę Hansa. 

Encyklopedia: Adamski Stanisław

Tomasz Kowalik, Informacja własna

2013-10-10

Urodzony w 1888 roku, zmarł w 1975. Prawnik i bankowiec. Jego bogata kariera filatelistyczna to między innymi: sędzia filatelistyczny, wystawca, publicysta wielu artykułów, współzałożyciel Krakowskiego Towarzystwa Filatelistycznego.

Zaproszenie na OWF Łódź 590

Paweł Kwiatkowski, Informacja własna

2013-10-05

Okręgowa Wystawa Filatelistyczna III stopnia "Łódź 590"

Organizatorem wystawy są:

– Zarząd Okręgu Łódzkiego PZF
– Muzeum Miasta Łodzi
– Poczta Polska S.A.

Encyklopedia: Znaczek paczkowy

Adam Staroń, Informacja własna

2013-09-21

Znaczek pocztowy, stosowany w niektórych krajach do opłat za przesyłanie paczek.

Encyklopedia: Znaczek okolicznościowy

Adam Staroń, Informacja własna

2013-09-21

Znaczek wydany dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia lub rocznicy, czasem z dopłatą.

Encyklopedia: Znaczek obiegowy

Adam Staroń, Informacja własna

2013-09-21

Znaczek pocztowy o wysokim, często powtarzalnym nakładzie, zachowujacy ważność przez stosunkowo długi okres. Znaczki obiegowe mogą tworzyć długie, czasami wydawane przez wiele lat serie obiegowe.

Encyklopedia: Znaczek lotniczy

Adam Staroń, Informacja własna

2013-09-21

Znaczek przeznaczony do frankowania przesyłek poczty lotniczej i - ogólniej - poczt powietrznych. Pierwsze (nieoficjalne) znaczki lotnicze wydano w Niemczech w 1912 roku, pierwsze wydanie oficjalne we Włoszech w roku 1917.

Encyklopedia: Znaczek kolejowy

Adam Staroń, Informacja własna

2013-09-21

Znaczek służący do opłaty za usługi poczty kolejowej, wydawany np. w Belgii.

Encyklopedia: Znaczek gazetowy

Adam Staroń, Informacja własna

2013-09-21

Forma opłaty za przesyłaną prasę. Znaczki gazetowe naklejano bezpośrednio na gazety i czasopisma lub przesyłano "pod opaską". Wykorzystywany także do frankowania dużych przesyłek z prasą. Pierwsze znaczki gazetowe ukazały się w Austrii w roku 1851.

Encyklopedia: Znaczek dobroczynny

Adam Staroń, Informacja własna

2013-09-21

Znaczek, (często z dopłatą uwidocznioną na znaczku lub przywieszce), z którego sprzedaży część lub całkowity dochód jest przeznaczony na cele dobroczynne. Pierwszy znaczek dobroczynny wydano w Nowej Południowej Walii w 1898 roku a opłatę przeznaczono na budowę szpitala.

Encyklopedia: Znaczek cięty

Adam Staroń, Informacja własna

2013-09-21

Znaczek pocztowy, który wprowadzono do obiegu jako znaczek bez perforacji i wydzielano go z arkusza sprzedażnego poprzez wycięcie. Znaczków ciętych nie należy mylić ze znaczkami nie ząbkowanymi.

Encyklopedia: Znaczek beznominałowy

Adam Staroń, Informacja własna

2013-09-21

Znaczek pocztowy, na którym nie ma oznaczenia nominału. 

Włochy

Leksykon Poczt Świata

Wojtek Nowiński, Informacja własna

2013-08-16

Włochy, Republika Włoska (wł. Italia, Repubblica Italiana) - państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim.

San Marino

Leksykon Poczt Świata

Wojtek Nowiński, Informacja własna

2013-08-16

San Marino, Republika San Marino (wł. Repubblica di San Marino) – państwo śródlądowe w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch.

Encyklopedia: Postkasownik

Piotr Pisula, Informacja własna

2013-07-30

Postkasownik - stempel pocztowy przeznaczony wyłącznie do postkasowania znaków opłaty pocztowej, które nie zostały unieważnione w placówce nadawczej.

Encyklopedia: Postkasowanie

Piotr Pisula, Informacja własna

2013-07-30

Postkasowanie - kasowanie ponadawcze, unieważnienie znaku opłaty pocztowej przez placówkę pocztową pośredniczącą (p.pośredniczące) lub odbiorczą - w tym także przez listonosza (p.odbiorcze), w przypadku gdy unieważnienie takie nie nastąpiło w placówce nadawczej; postkasowanie może występować w formie odręcznego skreślenia znaku opłaty (p.odręczne), stemplem beznapisowym, datownikiem lub postkasownikiem.

Encyklopedia: Abklacz

Adam Staroń, Informacja własna

2013-07-30

Abklacz (z niem. Abklatsch) - (odbitka wtórna) błąd w procesie druku znaczka, polegający na lustrzanym odbiciu rysunku na odwrotnej stronie znaczka. 

Encyklopedia: Ząbkowanie diamentowe

Piotr Pisula, Informacja własna

2013-07-28

Ząbkowanie diamentowe - właściwe ząbkowanie podwójne, występuje w wyniku drugiego uderzenia perforatora, z niewielkim przesunięciem poziomym lub pionowym względem pierwszego uderzenia, przy czym przesunięcie to występuje tylko w jednej osi (X lub Y), druga oś obu perforacji pokrywa się.

Nowi współpracownicy portalu Filatelistyka.org

Adam Staroń, Informacja własna

2013-07-03

Miło mi poinformować, że nasza Redakcyjna drużyna powiększyła się właśnie o pięć nowych osób. Nowymi współpracownikami naszego portalu zostali: Elżbieta Szostak, Paweł Kwiatkowski, Andrzej Laskowski, Wojciech Nowiński i Piotr Pisula. Już wkrótce na naszych łamach pojawią się pierwsze owoce ich pracy.

Wystawa Filatelistyczna CHOJNÓW 2013

Adam Staroń, Informacja własna

2013-06-29

W dniach 20-23 czerwca w Chojnowie odbywała się Krajowa Wystawa Filatelistyczna II stopnia CHOJNÓW 2013. Wystawa była jedną z imprez towarzyszących odbywającym się w mieście Dniom Chojnowa. Ekspozycja zlokalizowana była w salach Muzeum Regionalnego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie i obejmowała w sumie 42 eksponaty wystawców dorosłych oraz 22 młodzieżowych. Zwiedzający mogli zapoznać się z interesującymi eksponatami z klas filatelistyki tradycyjnej, historii poczty, tematycznej, całostek pocztowych oraz eksponatów jednoekranowych.

Encyklopedia: Masówka

Adam Staroń, Informacja własna

2013-04-22

Masówka

Znaczki pocztowe, które na rynku kolekcjonerskim są dostępne w wielomilionowym nakładzie, co skutkuje ich niską ceną katalogową.

Encyklopedia: Makulatura

Adam Staroń, Informacja własna

2013-04-22

Makulatura

Nieudane znaczki pocztowe, które nie zostały prawidłowo wydrukowane. Do najczęściej spotykanych problemów można zaliczyć: wydruk na zgiętym papierze, odbitki zalane farbą, nieprawidłowe ząbkowanie.

Encyklopedia: Maksimafila

Adam Staroń, Informacja własna

2013-04-22

Maksimafila

Dziedzina filatelistyki zajmująca się zbieraniem kart maksimum.

Wiadomości z dnia: 2013-04-22
Wiadomości z dnia: 2013-04-14
Login:
Hasło:
 
 
Zapamiętaj
Filatelistyka.org przegląda teraz 38 gości
oraz 0 zalogowanych użytkowników.
Partnerzy

Patronat medialny

Statystyki

MMA