Poznań na znakach pocztowych - Bogdan Michalak

Paweł Kwiatkowski, Informacja własna

2013-11-01

     9 października 2013 roku dzięki staraniom Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Wielkopolskiej SKOK, ukazała się na rynku wydawniczym nowa pozycja pt. „Poznań na znakach pocztowych”. 

Album prezentuje wizerunek Poznania na walorach filatelistycznych. Miasto upamiętnione zostało na wielu znakach pocztowych: znaczkach, kartkach, okolicznościowych datownikach. Najstarszym walorem pocztowym z ilustracją poznańskiej budowli jest kartka z 1899 roku z widokiem Dworca Głównego, wydana przez prywatną pocztę Hansa. 

W dwudziestoleciu międzywojennym ukazało się kilkanaście walorów poświęconych Poznaniowi. W 1925 roku Poczta Polska wydała znaczek z widokiem ratusza, dziesięć lat później z Biblioteką Raczyńskich, a  w latach trzydziestych XX wieku kartki prezentujące  Ostrów Tumski z katedrą, kościołem Najświętszej Maryi Panny i Psałterion oraz ratusz i Plac Wolności z Biblioteką Raczyńskich. Po drugiej wojnie światowej emisję poznanianów otworzył znaczek z 16 czerwca 1945 roku z widokiem ratusza i herbu miasta.

Album jest prawdziwą gratką nie tylko dla filatelistów i historyków ale tez dla każdego poznaniaka. Wspólnie z autorem spoglądamy przez zbiór ponad 360 znaków pocztowych na stary jak i współczesny Poznań.

Do dnia dzisiejszego Poczta Polska wydał około osiemdziesięciu znaczków i całostek oraz kilkadziesiąt beznominałowych kartek pocztowych poświęconych Poznaniowi. Album to pierwsze tak całościowo przygotowane wydawnictwo uświadamia przy okazji, do ilu krajów na całym świecie dotarły miniaturowe obrazy poznańskich budowli umieszczane na pocztówkach i kopertach listów.

Autor książki, Bogdan Michalak z zawodu jest germanistą,  z zamiłowania regionalistą popularyzującym od lat Ziemię Grodziską,  z której się wywodzi. Od ponad 50 lat interesuje się filatelistyką, w latach 1988-1992 był wiceprezesem Światowej Federacji Stowarzyszeń Filatelistycznych św. Gabriela.

Zaprezentowane  w publikacji walory pochodzą  głównie z kolekcji autora.

 

Specyfikacja wydawnictwa: