Ciekawostka filatelistyczna na wystawie plakatów

Adam Staroń, Informacja własna

2013-12-07

W dniach 18 listopada – 12 grudnia 2013 w Galerii na Smolnej Domu Kultury Śródmieście prezentowana jest wystawa „Luigi Castiglioni (1936 – 2003). Plakaty”, poświęcona wybitnemu malarzowi i grafikowi.

Castiglioni był Włochem pracującym w Maisons-Laffitte we Francji, autorem plakatów do wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych i politycznych dla instytucji i osób prywatnych; portretów 4 prezydentów Francji, 3 prezydentów Stanów Zjednoczonych, członków zespołu The Beatles, twórcą okładek czasopism, obrazów m.in. na murach domów i okiennicach. Twórcą żywo reagującym na problemy i wydarzenia społeczne, sympatykiem Solidarności, autorem słynnego plakatu Polonia,którego sprzedaż zasiliła fundusz wsparcia ruchu solidarnościowego w Polsce.

Ciekawostką, która może zainteresować filatelistów, są prezentowane na tej wystawie oprócz plakatów dwa projekty znaczków i kopert, wykonane dla poczty Monaco. Jeden z nich to koperta FDC i znaczek wydane w 150. rocznicę objawień Matki Boskiej z Lourdes 14-letniej dziewczynce Bernadette Soubirous, drugi – to całostka z 2008 roku poświęcona imprezie łyżwiarskiej.

Zamówienie filatelistyczne złożył Albert II Grimaldi, 14. książę Monaco, książę Valentinois, hrabia Polignac i markiz Baux. Książę Albert II przez wiele lat był zaprzyjaźniony z Luigim i Tersilią Castiglioni, żoną artysty. Telewizja Monaco realizowała i emitowała filmy o twórczości i światowych laurach przyznanych Castiglioniemu.

Wystawa na Smolnej jest piątą z cyklu wystaw w Warszawie poświęconych Castiglioniemu i zrealizowanych z udziałem Tersilii Castiglioni i Władysława Serwatowskiego, pomysłodawcy tego wydarzenia. Piątą, ale jak się okazało nie ostatnią – wystawa z Galerii na Smolnej zostanie przeniesiona do Galerii na Piętrze Urzędu Dzielnicy Śródmieście m. St. Warszawy. Będzie ją tam można oglądać od 13 grudnia 2013 do 8 stycznia 2014.

Zapraszamy nie tylko filatelistów!
Anna Mieczyńska, kurator Galerii na Smolnej Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.