Filatelistyka
  Ustaw jako stronę domową   Dodaj do ulubionych   Atom protocol   RSS protocol   Polska werjs językowa filatelistyka.org   Info in english about filatelistyka.org    
 
     REDAKCJALINKI
KZP.PLPZFINNE     
 

Poczta na Górnym Śląsku do 1923 roku

Piotr Pisula, Informacja własna

2013-07-06

Książka Jana Olchowika jest swego rodzajem wprowadzeniem do zapoznania się z rysem historycznym w jaki sposób powstawała sieć połączeń pocztowych na Górnym Śląsku. Autor we wstępie sam wyraźnie zaznacza, że : „ […]każdy z jego rozdziałów [opracowania – P.P.] mógłby być rozwinięty do osobnego opracowania książkowego […]”. Jednak, nie należy się obawiać, że temat został potraktowany powierzchownie, po przeczytaniu tej książki, każdy wyrobi sobie wyobrażenie w jaki sposób, jakimi środkami i w jakim czasie następował rozwój usług pocztowych na terenach Górnego Śląska.

Śląsk jako region, posiada bardzo burzliwą i zawiłą historię. Wielokrotnie zmieniająca się przynależność państwowa spowodowała, że wiązało się to, także ze zmianą sposobu funkcjonowania wszystkich dziedzin związanych z życiem codziennym mieszkańców, tym także z funkcjonowaniem usług pocztowych.

Autor sprawnie prowadzi nas przez kolejne etapy. Począwszy od czasów średniowiecznych, kiedy to można mówić o powstaniu zalążków dzisiejszej Poczty, poprzez czasy w których Śląsk znajdował się pod panowaniem dynastii Habsburgów, czasów przejęcia Śląska przez Prusy, okres w którym pieczę nad usługami pocztowymi przejął Północno-Niemiecki związek Pocztowy, następnie objęcie ich przez Pocztę Rzeczy Niemieckiej, aż do czasów okresu Plebiscytu na Górnym Śląsku.
 
Czytając tę książkę, przed oczyma tworzy nam się obraz w jaki sposób rozwijała się sieć połączeń pocztowych, w jaki sposób następował jej rozwój oraz rozbudowa.
 
Całość tego opracowania zamyka tabela obejmująca „Wykaz placówek pocztowych Górnego Śląska do 1923 roku”. W jasny i przejrzysty sposób, Autor sporządził takie zestawienie w których poszczególnych jego rubrykach znajdziemy takie informacje jak: polska lub czeska nazwa miejscowości oraz jej odpowiednik w języku niemieckim, nr dziennik urzędowego oznajmiającego otwarcie placówki pocztowej, klasę urzędu, stempel numerowy, kwadrat geograficzny na mapie, powiat (nazwa po niem. i pol.), przynależność państwowa od lipca 1922 r. oraz kolumnę inne w której znajdziemy dodatkowe informacje dotyczące omawianej placówki.
 
Zawarte w tej książce informacje, są szczególnie przydatne dla osób kolekcjonujących walory z tego okresu i tego rejonu, a wyżej opisane zestawienie tabelaryczne jest bodajże jedynym opracowaniem w języku polskim (inne nie są znane autorowi niniejszej recenzji).
 
Piotr Pisula

 

KOMENTARZE
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestorwanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.
Login:
Hasło:
 
 
Zapamiętaj
Filatelistyka.org przegląda teraz 125 gości
oraz 0 zalogowanych użytkowników.
Partnerzy

Patronat medialny

Statystyki

MMA