Filatelistyka
  Ustaw jako stronę domową   Dodaj do ulubionych   Atom protocol   RSS protocol   Polska werjs językowa filatelistyka.org   Info in english about filatelistyka.org    
 
     REDAKCJALINKI
KZP.PLPZFINNE     
 

Podręcznik Specjalizowany Polskich Znaczków Pocztowych 1919-2005

Piotr Pisula, Informacja własna

2013-07-06

Niedawno miałem przyjemność odebrać w/w wydanie i muszę przyznać, że nie zawiodłem się, autorzy znów stanęli na wysokości zadania - Podręcznik zarówno pod względem wykonania, a także treści merytorycznej stoi na najwyższym poziomie.

 Kilka słów o wrażeniach estetycznych: książka oprawiona w twardą okładkę, wydrukowana na papierze kredowym, strony zszywane, jako bonus do każdego egzemplarza przewidziano winietę/miedzioryt "Wieży ratuszowej w Żaganiu".
 
W pierwszej części podręcznika wyjaśnione są znaki i symbole użyte w nim, oznaczenia znaków wodnych, odmiany papieru oraz co jest nowością : słownik wszystkich występujących określeń barw (w języku: polskim, niemieckim, angielskim, francuskim i włoskim), bardzo pomocna rzecz dla tych, którzy borykają się z właściwym ich tłumaczeniem z obcojęzycznych katalogów. Po wprowadzeniu mamy możliwość zapoznania się z krótkim 20-to stronicowym słownikiem określeń filatelistycznych, swego rodzaju kompendium definicji filatelistycznych okraszonych zilustrowanymi przykładami niektórych pojęć. W słowniku tym także znajdujemy nowe, dotychczas nie ujęte definicje pojęć we wcześniejszym wydaniu podręcznika np. druk zdwojony, ząbkowanie diamentowe itp. itd.

 

 
Druga część podręcznika podzielona jest na rozdziały : znaczki opłaty z okresu 1995-2005, lokalne prowizoria znaczków opłaty 1990-1991, znaczki urzędowe, znaczki dopłaty, lokalne prowizoria znaczków dopłaty, dziurkowania firmowe, zeszyciki znaczkowe, znaczki ATM. Już samo przeczytanie tytułów tychże podrozdziałów, daje nam niejako pojęcie jak obszerną i zróżnicowaną dotychczas znaną wiedzę o znakach polskich zawarto w tym podręczniku, dotychczas aby uzyskać informację np. o dziurkowaniach firmowych należało przejrzeć stosy literatury, tutaj mamy wszystko uporządkowane alfabetycznie, łącznie z występowanie tychże dziurkowań na poszczególnych, dotychczas znanych walorach. Każdy z tych podrozdziałów jest w konwencji wcześniejszego wydania, a więc przy każdym walorze mamy skumulowaną wiedzę na jego temat zaczerpniętą ze wszystkich, bądź prawie wszystkich dostępnych źródeł literatury filatelistycznej tj. od danych podstawowych dotyczących wydania, poprzez występujące typy i odmiany, rodzaje papieru, barwy, ząbkowania, błędy, usterki etc. etc. Przyglądając się szczegółowości opisu poszczególnych wydań, można tylko domyślać się jak wiele pracy nad zespoleniem dotychczas znanych faktów na temat tychże walorów, a także własnych badań musieli wykonać Autorzy tego podręcznika.
 
W trzeciej części podręcznika zatytułowanej "Varia" zawarte są informacje na temat praktycznych sposobów "uprawiania" filatelistyki i kolekcjonowania walorów filatelistycznych, zasady wyceniania i umieszczania stempelków gwarancyjnych, tabela porównawcza numeracji z katalogiem Fischera, a także rodzaje stosowanych perforacji i wymiarów polskich znaczków pocztowych w latach 1936-2000, bardzo przydatna rzecz dla parających się specjalizacją poszczególnych wydań. Na samym końcu podręcznika coś dla "tematyków" : zestawienie występujących przedstawicieli flory i fauny na polskich znaczkach pocztowych posortowane kolejno wg numeracji katalogowej znaczka, a także alfabetycznie (osobno wg polskich i łacińskich nazw rodzajowych).
 
Podsumowując, podręcznik stanowi na dzień dziesiejszy jedyne źródło, w którym znajduje się tak skumulowana dawka wiedzy na temat występujących w nim walorów. Gratulacje i wyrazy uznania należą się Autorom podręcznika za swój wkład i zaangażowanie w tak monumentalnych rozmiarów pracę. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy tego podręcznika.

 Piotr Pisula

KOMENTARZE
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestorwanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.
Login:
Hasło:
 
 
Zapamiętaj
Filatelistyka.org przegląda teraz 74 gości
oraz 0 zalogowanych użytkowników.
Partnerzy

Patronat medialny

Statystyki

MMA