Filatelistyka
  Ustaw jako stronę domową   Dodaj do ulubionych   Atom protocol   RSS protocol   Polska werjs językowa filatelistyka.org   Info in english about filatelistyka.org    
 
     REDAKCJALINKI
KZP.PLPZFINNE     
 

UNPA - United Nations Postal Administration

Leksykon Poczt Świata

Paweł Kwiatkowski, Informacja własna

2013-10-10

UNPA - United Nations Postal Administration. W 1951 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) doszła do porozumienia z władzami pocztowymi Stanów Zjednoczonych w sprawie dopuszczenia do wydawania znaczków z nominałem dolara amerykańskiego w celu użytku wyłącznie z siedziby Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Logo ONZ

Adres Strony Poczty: http://unstamps.un.org

Polska Strona Filatelistyczna ONZ: www.unpa.pl

 
Powstała w ten sposób United Nations Postal Administration (UNPA)  jako jedyna organizacja  (nie kraj i nie terytorium) ma prawo wydawać znaczki pocztowe uznane i katalogowane prze UPU.
 
Podobne umowy zostały osiągnięte z władzami szwajcarskimi w 1968 i władzami  austriackimi w 1979 roku. Dziś UNPA  jest jedynym organem , który wydaje pocztowe znaczki w trzech różnych walutach : dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich i euro . Znaczki mogą być stosowane do wysyłki pocztowej  tylko z biur ONZ w Nowym Jorku, Genewie i Wiedniu.
 
 
Logo UNPA
 
Pierwsze znaczki ONZ wydano w nominałach dolarów na Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych, 24 października, 1951. Znaczki odniosły natychmiastowy sukces i sprzedały się w ciągu kilku dni.
 
Zwykle 6 nowych okolicznościowych emisji jest wydawanych każdego roku jednoczesnie w urzedach w Nowym Jorku, Wiedniu i Genewie i pozostają one w sprzedarzy przez okres 12 miesiecy.
Po tym terminie pozostałe niesprzedane okolicznosciowe znaczki zostają zniszczone i żaden ze znaczków, których nakład w całosci został sprzedany nie może być dodrukowany. Natomiast znaczki obiegowe mają nieograniczony czas ważnosci i w związku z tym mogą być dodrukowywane w nominałach, które w danym okresie czasu są wymagane przez aktualną taryfę pocztowa
 
Znaczki są zaprojektowane w celu zilustrowania celów i osiągnięć ONZ i jego wyspecjalizowanych organizacji. Zatem tematy przedstawione na znaczkach ONZ są niezwykłe w tym, że obejmują szereg problemów i zagadnień globalnych. 
 
Organizacja Narodów Zjednoczonych (United Nations) – to uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
 
ONZ stawia sobie za cel zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami oraz popieranie przestrzegania praw człowieka.
 
Jeden z pierwszy znaczków pocztowych wydanych przez UNPA z biurze w Nowym Roku w 1951 roku.
 
KOMENTARZE
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestorwanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.
Login:
Hasło:
 
 
Zapamiętaj
Filatelistyka.org przegląda teraz 59 gości
oraz 0 zalogowanych użytkowników.
Partnerzy

Patronat medialny

Statystyki

MMA