Filatelistyka
  Ustaw jako stronę domową   Dodaj do ulubionych   Atom protocol   RSS protocol   Polska werjs językowa filatelistyka.org   Info in english about filatelistyka.org    
 
     REDAKCJALINKI
KZP.PLPZFINNE     
 

Ciekawostka filatelistyczna na wystawie plakatów

Adam Staroń, Informacja własna

2013-12-07

W dniach 18 listopada – 12 grudnia 2013 w Galerii na Smolnej Domu Kultury Śródmieście prezentowana jest wystawa „Luigi Castiglioni (1936 – 2003). Plakaty”, poświęcona wybitnemu malarzowi i grafikowi.

Castiglioni był Włochem pracującym w Maisons-Laffitte we Francji, autorem plakatów do wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych i politycznych dla instytucji i osób prywatnych; portretów 4 prezydentów Francji, 3 prezydentów Stanów Zjednoczonych, członków zespołu The Beatles, twórcą okładek czasopism, obrazów m.in. na murach domów i okiennicach. Twórcą żywo reagującym na problemy i wydarzenia społeczne, sympatykiem Solidarności, autorem słynnego plakatu Polonia,którego sprzedaż zasiliła fundusz wsparcia ruchu solidarnościowego w Polsce.

Ciekawostką, która może zainteresować filatelistów, są prezentowane na tej wystawie oprócz plakatów dwa projekty znaczków i kopert, wykonane dla poczty Monaco. Jeden z nich to koperta FDC i znaczek wydane w 150. rocznicę objawień Matki Boskiej z Lourdes 14-letniej dziewczynce Bernadette Soubirous, drugi – to całostka z 2008 roku poświęcona imprezie łyżwiarskiej.

Zamówienie filatelistyczne złożył Albert II Grimaldi, 14. książę Monaco, książę Valentinois, hrabia Polignac i markiz Baux. Książę Albert II przez wiele lat był zaprzyjaźniony z Luigim i Tersilią Castiglioni, żoną artysty. Telewizja Monaco realizowała i emitowała filmy o twórczości i światowych laurach przyznanych Castiglioniemu.

Wystawa na Smolnej jest piątą z cyklu wystaw w Warszawie poświęconych Castiglioniemu i zrealizowanych z udziałem Tersilii Castiglioni i Władysława Serwatowskiego, pomysłodawcy tego wydarzenia. Piątą, ale jak się okazało nie ostatnią – wystawa z Galerii na Smolnej zostanie przeniesiona do Galerii na Piętrze Urzędu Dzielnicy Śródmieście m. St. Warszawy. Będzie ją tam można oglądać od 13 grudnia 2013 do 8 stycznia 2014.

Zapraszamy nie tylko filatelistów!
Anna Mieczyńska, kurator Galerii na Smolnej Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.

KOMENTARZE
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestorwanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.
Login:
Hasło:
 
 
Zapamiętaj
Filatelistyka.org przegląda teraz 66 gości
oraz 0 zalogowanych użytkowników.
Partnerzy

Patronat medialny

Statystyki

MMA