Filatelistyka
  Ustaw jako stronę domową   Dodaj do ulubionych   Atom protocol   RSS protocol   Polska werjs językowa filatelistyka.org   Info in english about filatelistyka.org    
 
     REDAKCJALINKI
KZP.PLPZFINNE     
 

Filatelistyka polarna - wystawy

Elżbieta Szostak, Informacja własna

2014-03-28

 

      Można przypuszczać, że każdy miłośnik filatelistyki polarnej chciałby w maju znaleźć się w maju na Lazurowym Wybrzeżu. Tym razem magnesem, który przyciągnie miłośników polarnych klimatów na pewno nie będą plaże, ale wystawa filatelistyczna, która w dniach 6 - 14 maja 2014 odbędzie się w miejscowości La Gaude położonej na południu Francji.

 

      Wystawa została zorganizowana pod patronatem miejscowego klubu filatelistycznego i francuskiego stowarzyszenia filatelistów polarnych SATA wraz z władzami miasta La Gaude oraz administracją TAAF.
Tematem wiodącym wystawy jest "A la découverte des Terres australes et antarctiques françaises" -, czyli odkrywanie, poznawanie terytorium znanego jako Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne" - TAAF.
     
Filatelistom zwłaszcza tym zainteresowanym tematyką polarną nazwa ta jest jest dobrze znana. Administracja pocztowa TAAF - terytorium będącego częścią Francji posiadającego jednak samodzielny status pocztowy - znana jest z niezwykle efektywnie prowadzonej działalności emisyjnej, a także z licznych działań popularyzatorskich. Wspomniana wystawa, na której przedstawione będzie zarówno historia jak dzień dzisiejszy wspomnianego terytorium na pewno będzie obfitować w niezwykle ciekawe zbiory.
     
Wystawę otworzy dyrektor Marc Boukbeza odpowiedzialny za działalność filatelistyczną w administracji TAAF, będzie on także w dniach 9 i 10 maja gospodarzem stanowiska pocztowego TAAF na tej wystawie.
Zamierzenia organizatorów niezwykle ambitne, gdyż pragną za pomocą eksponatów przedstawić unikalne bogactwo przyrody tych niezwykle trudno dostępnych terenów.

      To nie jedyna wystawa, na której zaprezentowane zostaną walory wydane przez pocztę TAAF. Wcześniej w dniach 4 - 6 kwietnia w miejscowości Clermont-Ferrand odbędzie się coroczna wiosenna wystawa filatelistyczna. Organizatorem tej wystawy jest CNEP - stowarzyszenie powstałe z połączenia organizacji ekspertów i dealerów filatelistycznych założona w 1970 roku. Od tego czasu stowarzyszenie jest organizatorem największych targów filatelistycznych w Francji połączonych z wystawami. Z reguły odbywają się one dwa razy w roku. Ciekawostką jest to, że wiosenne organizowane od 2007 roku za każdym razem mają innego gospodarza. Tym razem gospodarzem targów będzie położone w centralnej Francji miasto o niezwykle bogatej przeszłości historycznej - Clermont-Ferrand. To właśnie w pobliżu tego miasta miała miejsce bitwa Galów pod wodzą Wercyngetoryksa z legionami Juliusza Cezara i to właśnie tutaj w 1095 roku ogłoszono decyzję o organizacji I krucjaty.

 

     Targi wraz z wystawą zostały umieszczone w budynku Polydome - centrum wystawienniczym. Także i tutaj zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z wydawnictwami poczty TAAF. Z okazji tej wystawy przedstawiony zostanie nowy logotyp przeznaczony dla wysp Crozet będących jednym z 5 dystryktów wchodzących w skład TAAF.

 

      Znaczek będący logo wysp Crozet został zaprojektowany przez Nelly Gravier - naczelnego grafika TAAF i jest on wzorowany na wydanym w 2013 roku znaczku, które został uznany za logo całego TAAF.
Jak widać z podanych przykładów filatelistyka polarna dzięki m.in. bardzo rozsądnej polityce emisyjnej oraz zaangażowaniu przedstawicieli jednej z najważniejszych w tej tematyce poczt jaką jest poczta TAAF ma jak najlepsze szanse na pozyskiwanie następnych miłośników tej niezwykle ciekawej tematyki.
     Można tylko westchnąć - ach, gdyby jakiś dobry dżin przeniósł w maju na Lazurowe Wybrzeże :-)))

KOMENTARZE
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestorwanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.
Login:
Hasło:
 
 
Zapamiętaj
Filatelistyka.org przegląda teraz 55 gości
oraz 0 zalogowanych użytkowników.
Partnerzy

Patronat medialny

Statystyki

MMA