Filatelistyka
  Ustaw jako stronę domową   Dodaj do ulubionych   Atom protocol   RSS protocol   Polska werjs językowa filatelistyka.org   Info in english about filatelistyka.org    
 
     REDAKCJALINKI
KZP.PLPZFINNE     
 

TAAF - nowości

Elżbieta Szostak, Informacja własna

2014-06-08

 

W dniach 14 -22 czerwca Paryż będzie gospodarzem targów filatelistycznych połączonych z wystawą. Targi znane pod nazwą "Planete Timbre" odbywają się co 2 lata począwszy od roku 2004.

     W tym roku po raz 7 na liczących 23 tys. mkw powierzchni targach położonych na terenach Parc Floral gospodarze będą gościć wystawców z 33 krajów europejskich. Oprócz tego w trakcie trwania targów odbędzie się 40 ogólnodostępnych imprez oraz 70 wystaw.  Motywem przewodnim jest w tym roku: , « Aux timbres citoyens ». - "Znaczek obywatelski" - znaczek będący symbolem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego łączącego w harmonijnej całości poczucie bliskości, dostępności, dobrobytu i konkurencyjności.
     Oprócz konkursów w obsadzie międzynarodowej odbędą się także filatelistyczne mistrzostwa Francji, wśród wielu kategorii obecna będzie także filatelistyka polarna.
     Nic, więc dziwnego, że tak jak zawsze poczta TAAF w trakcie wystawy zaprezentuje na swoim stoisku specjalnie wydany walor. Będzie to 4 znaczkowy blok poświęcony ochronie delfina czarnogłowego.

     Blok jest dziełem Claude`a Andreotto i znajdują się na nim 2 znaczki o nominale 0,66 E oraz  znaczki o nominałach 0,63 E i 1,05 E. Wartość całego bloku to 3,00 E.

     Na znaczkach widnieje podobizna jednego z najczęściej spotykanych w wodach otaczających wchodzące w skład Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych -TAAF - wysp Kerguelena - delfina czarnogłowego. Delfin czarnogłowy, inna nazwa to delfin Commersona (Cephalorhynchus commersonii)  - jest jednym z gatunków waleni należących do rodziny delfiniowatych.

    Po raz pierwszy został dostrzeżony na wodach cieśniny Magellana i  opisany przez francuskiego biologa Philiberta Commersona w r. 1767.  Jest to ciekawy gatunek delfina, głownie z tego powodu iż wystepuje tylko w dwóch miejscach na świecie.  Część przedstawicieli tego gatunku żyje w okolicach południowych wybrzeży Ameryki Płd - rejon Patagonii, Falkland, Ziemia Ognista i Chile. Drugie miejsce to oddalone o 8500 km płytkie wody przybrzeżne wysp Kerguelena.  Nie zaobserwowano aby dochodziło do wzajemnych migracji w ramach tego gatunku.

     Delfin czarnogłowy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych delfinów. Jak widzimy na tym zdjęciu głowa, płetwy grzbietowe oraz płetwa ogonowa są koloru czarnego, podczas gdy reszta ciała jest biała. Wielkość delfinów zależy od miejsca. Delfiny tego gatunku z Ameryki Płd są mniejsze i lżejsze. Ich maksymalne wymiary to 1,40 m długości i 45 kg wagi podczas gdy ich pobratymcy z wysp Kerguelena mają 1, 70 długości a ich waga dochodzi do 85 kg.  Jest to związane z bardziej urozmaiconym menu delfinów kergueleńskich. Podczas gdy ich amerykańscy pobratymcy żywią się głównie krewetkami i tylko 3 gatunkami ryb, to dieta w okolicach wysp Kerguelena składa się z aż 20 gatunków ryb nie licząc skorupiaków.

     Delfiny tego gatunku należą do wyjątkowych aktywnych zwierząt, należą do zwierząt zyjących w grupach. Zaobserwowano grupy liczące nawet 100 sztuk. Chetnie towarzyszą statkom, uwielbiają pływać na falach. Potrafią także pływać "do góry nogami"!!!

     Liczebnośc gatunku nie jest dokładnie znana, należy on do gatunków zagrozonych. W przeszłości był odławiany i służył jako przynęta w połowie  kraba królewskiego w Chile i Argentynie. Często ginie także w sieciach rybackich. Cząstkowe badania wykazały że w rejonie ciesniny Magellana żyje ok. 3 000 delfinów czarnogłowych.

     Trzeba przyznać że działalnośc emisyjna poczty TAAF pozwala na poznawanie tych rzadkich i nieznanych gatunków fauny i flory z rejonów subantarktycznych.  Sa to rejony w których działalność człowieka musi być szczegolnie ostrozna. Przyroda tych rejonów jest w stanie niezykle delikatnej równowagi i kazda zbyt brutalna ingerencja może przynieśc katastrofakne skutki. Działalnośc popularyzatorska poczty TAAF jest w tej mierze niezwykle ważna.

    Oprócz tego bloku wydana została także seria 6 pocztówek na ktorych przedstawiono najbardziej charakterystyczne krajobrazy wysp wchodzących w skład TAAF. Pocztowki te opatrzone są znaczkami oraz stałym stemplem ważności dzięki czemu mozna je wysyłać bez konieczności dodatkowych opłat. Komplet 6 pocztówek kosztuje 13,00 E.

     Pocztówka którą widzimy powyżej przestawia widok z wchodzącej w skład wysp Crozeta - wyspę Pingwinów. Opatrzona jest także odpowiednim tematycznie znaczkiem. Szkoda że nie widac na niej żadnego pingwina!

    Pozostaje więc tylko zachęcić tych co będa mieli taką możliwośc do odwiedzenia paryskiej wystawy filatelistycznej i oczywiście nabycia walorów poczty TAAF.

 

KOMENTARZE
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestorwanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.
Login:
Hasło:
 
 
Zapamiętaj
Filatelistyka.org przegląda teraz 65 gości
oraz 0 zalogowanych użytkowników.
Partnerzy

Patronat medialny

Statystyki

MMA