Filatelistyka
  Ustaw jako stronę domową   Dodaj do ulubionych   Atom protocol   RSS protocol   Polska werjs językowa filatelistyka.org   Info in english about filatelistyka.org    
 
     REDAKCJALINKI
KZP.PLPZFINNE     
 

Najsłynniejszy znaczek świata dostępny!!!!

Elżbieta Szostak, Informacja własna

2014-06-13

 

 

Najsłynniejszy znaczek świata, znaczek w, którego istnienie zaczęto powątpiewać, słynna 1-centówka z Gujany Brytyjskiej jest do kupienia!!!

 

 

Odkryty w 1873 roku przez mieszkającego w stolicy Gujany Brytyjskiej - Georgetown 12 letniego chłopca L. Vernona Vaughana, znaczek zostanie sprzedany w dniu 17 czerwca 2014 roku w Nowym Jorku na aukcji zorganizowanej przez znaną firmę Sotheby.

     Dzieje tego unikalnego znaczka, istnieje bowiem tylko  jeden egzemplarz znaczka, są wśród filatelistów powszechnie znane. Jego wartość rosła wraz z upływem lat. Poczynając od kwoty 6 szylingów - tyle zaplacił młodemu Vernonowi gujanski filatelista N. McKinnon, poprzez kwotę 120 funtów jaka zaplacił T. Ridpath - właściciel sklepu filatelistycznego w Liverpoolu.

    Nastepnym właściciel był najsłynniejszy chyba filatelista swiata hrabia Filip Ferrara który zakupił ten znaczek za kwotę 150 funtów w 1878 roku. Po smierci hrabiego w 1917 roku kolekcja znaczków trafiła do Berlina, a nastepnie w ramach reparacji wojennych do Francji i tutaj na  aukcji  zbiorów Ferrariego w 1924 roku znaczek z Gujany został zakupiony za kwotę 35 tysięcy dolarów przez amerykańskiego milionera Artura Hinda. Po jego śmierci w 1940 roku został sprzedany za kwotę 40 tys. USD. Nabywcą był australijski inzynier Frederick T. Small, nastepnym właścicielem było wielosobowe konsorcjum, które ponownie wystawiło znaczek na aukcję w 1980 roku.

    Tym razem znaczek osiągnął rekordową cenę 935 tysięcy USD, a jego nowym właścicielem został John DuPont  właściciel słynnej firmy DuPont.  Właściciel tego znaczka zakończył swoje życie w nietypowym dla milionerów miejscu.  Zmarł w wieku 72 lat w 2010 roku w więzeniu w Pensylwanii. Tutaj odsiadywał wyrok za zastrzelenie D. Schultza - nustrza olimpijskiego w zapasach z 1996 roku. Znaczek został wystawiony na sprzedaż przez spadkobierców J. DuPont.

    Znaczek ponownie został poddany ekspertyzie wykonanje przez komisję ekspertów z Brytyjskiego Towarzystwa Filatelistycznego. Poprzednia ekspertyza została wykonana w 1935 roku!!!  Ostatni raz szeroka publiczność mogła obejrzeć ten rarytas w 1987 roku podczas Cupex 87 w Perth, w Australii.

    Eksperci oceniają że znaczek zostanie sprzedany za kwotę wyższą niż 10 milionów dolarów!! Byc może ostateczna kwota może wynosić nawet 20 milionów. Jak na jeden niewielki znaczek jego wartośc jest wręcz oszałamiająca.

    Najwyższa kwota jaką do tej pory uzyskano za pojedynczy znaczek to 2 miliony 200 tys. USD. Tyle zaplacono w  1996 roku za  słynnny szedzki znaczek o nominale 3 skilling w kolorze żółtym, natomiast najwyższą cenę za walor filatelistyczny została uzyskana w 1993 roku za tzw. Bordeaux Cover - czyli koperta z obiegu opatrzona parą znaczków z Mauritiusu. Za ten walor zapłacono 4 miliony dolarów.

   Tak więc pora siegnąć do skarpety, przeliczyć wszystkie oszczędności i jechać do Nowego Jorku. Następna taka okazja może być za 100 lat :-))

in.reuters.com/article/video/idINBREA2N0OQ20140324

KOMENTARZE
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestorwanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.
Login:
Hasło:
 
 
Zapamiętaj
Filatelistyka.org przegląda teraz 94 gości
oraz 0 zalogowanych użytkowników.
Partnerzy

Patronat medialny

Statystyki

MMA